Sunkūs sapnai – kaip padėti vaikui?

Baimių ir naktinių košmarų bent kartą per savaitę pasitaiko  net 25 proc. vaikų. Laimė, kad ne tik tėvai, bet ir auklėtojos darželyje gali šiek tiek sušvelninti šią problemą.

                                                                                     Joana Grygutis, psichologė

Šaltinis:
ikimokyklinis

 

   Vaikai, kaip ir suaugusieji, sapnuoja, ir ne visada sapnų turinys yra malonus. Baimių ir naktinių košmarų bent kartą per savaitę pasitaiko  net 25 proc. vaikų. To priežastys gali būti įvairios, pradedant dideliu kiekiu įspūdžių dienos metu, didesniu fiziniu krūviu ir baigiant nemaloniais išgyvenimais ar įtampa, patirta darželyje ar šeimoje. Laimė, kad ne tik tėvai, bet ir auklėtojos darželyje gali šiek tiek sušvelninti šią problemą.

Rami ir tyli vieta miegui

Pirmiausia derėtų pasirūpinti, kad vieta, kur vaikas miega, būtų kiek įmanoma patogi ir maloni. Šiltų spalvų švelni patalynė, patogus čiužinys padės vaikui lengviau užmigti. Nakties miego metu galima palikti nedidelę naktinę lemputę, skleidžiančią blankią ir raminamą šviesą. Nebloga mintis yra migdymas skambant ramiai ir tyliai muzikai. Ji veiks ne tik migdomai, bet ir atpalaiduojamai

Pasakų skaitymas

Pasakų skaitymas labai palankiai veikia vaikus. Viena jų savybė – tai raminamas vaiko nuteikimas jam užmiegant ir miego sutrikimų prevencija. Smagi, mėgstama ar atpalaiduojanti pasaka prieš miegą gerai nuteiks vaiką, sukurs gerą nuotaiką.

 

Atpalaiduojančios pasakos pavyzdys
BAILUS KAČIUKAS
Tu esi rami ir atsipalaidavusi. Guli didelėje pievoje. Saulė tokia ryški, kad reikia prisimerkti, ir tu beveik snaudi, kai tolumoje pasigirsta gailus balselis:
– Miau, miau.
Tu pakyli ir apsidairai. Eini per pievą iki miškelio, kur plyti ražiena. Čia takeliu sliūkina susigūžęs mažas kačiukas ir bailiai dairosi į visas puses.
– Kas gi atsitiko, mažas kačiuk? – šnekini jį – Čia mašinos nevažinėja, ko tu taip saugaisi?
Tau prabilus kačiukas šokteli gerokai į šalį ir sustingsta iš siaubo.
– Aš tau nieko nedarysiu, – sakai tu. – Gali manimi pasitikėti.
– Kaip gerai, – su palengvėjimu atsidūsta kačiukas. – Žinai, pelės ir paukščiai, – atveria jis tau širdį, –- visi sako, kad JIE turėtų MANĘS bijoti. Tai visi kartoja, ir tai, matyt, tiesa, bet aš siaubingai bijau JŲ.
– Ką, tu esi kačiukas, kuris bijo pelių? – stebiesi tu.
– Taip, dabar ir tu juoksiesi iš manęs, – liūdnai taria kačiukas.
– Oi, ne, –- atsakai tu. – Bet jeigu nuolat šalinsiesi paukščių ir pelių, tai taip visada jų ir bijosi. Nenusimink – jėgas išmėgink. Eikš, mes pereisime lauką.
Ražiena kutena ir bado padus, tačiau narsiai laikaisi, o kačiukas seka paskui, vis dar nedrąsiai dairydamasis. Jis stengiasi tipenti kuo arčiau tavęs. Jums žygiuojant pelės slapstosi savo urveliuose, o žvirbliai, palikę visus grūdelius, pakyla aukštai į dangų. Girdi, kaip už tavo nugaros katinėlis vis murkia:
– Nenusimink – jėgas išmėgink.
Ir jis pastebi, kad žvirbliai ir pelės nėra drąsuoliai – tada kačiukas puola urgzdamas kaip tigras ir išbaido peles bei žvirblius.
    – Valio! – miauksi laimingas kačiukas ir atliuoksi tas tave. – Dabar aš jau gal tapsiu tokiu drąsiu katinu, koks yra mano tėtis ir visi kiti. Labai ačiū, tu man labai padėjai.
    – Bet aš juk nieko nedariau, tai tu pats, – atsakai. – Aš tik pasiūliau tau kartą pamėginti ne taip bijoti.
    – Taip, kartą pamėginti, – patenkintas murkia kačiukas, – dabar aš tai darysiu visada.

Jei vaikas sapnuoja košmarus, neskaitykite jam prieš miegą pasakų ar istorijų, kurios gali jį išgąsdinti. Jei jau nutiko taip, kad skaitėte pasaką pirmą kartą ir nežinojote pasakos pabaigos, o skaitydami supratote, jog pagrindinis veikėjas pateko į didelę bėdą, nenutraukite pasakos tuo metu, kai situacija yra neaiški ir įtempta. Vaikas miegodamas gali susapnuoti būtent tą pasakos vietą ir susitapatinti su pagrindiniu veikėju. Jei vaikas nežino teigiamo situacijos sprendimo, tai gali sukelti papildomą nerimą, dėl ko sutriks vaiko miegas.

Kalbėkite su vaiku apie jo sunkumus

Miego sutrikimus gali sukelti įvairios stresinės situacijos, kurias išgyvena vaikas. Labai svarbu kalbėtis su vaiku ir klausinėti, kaip praėjo jo diena. Stenkitės atkreipti dėmesį į viską, ką pasakoja vaikas.

Paprastai vaikai kalba apie dalykus, kurie juos išgąsdino. Dažnai dalykai, kurie jiems yra svarbūs, papasakojami pirmiausia arba net ne vieną kartą. Svarbu atkreipti į tai dėmesį ir paklausinėti, kad vaikas papasakotų smulkiau.

Stebėkite, ar dienos metu vaiko elgesyje nėra nerimą keliančių simptomų, ar nepasikeitė jo elgesys, o jei taip, tai kokiose situacijose ir kaip. Galbūt vaikas tapo uždaresnis, gal vengia bendravimo ar kokių nors situacijų. Tai gali byloti, kad vaikas patiria sunkumų.

Atkreipkite dėmesį, kokius filmukus vaikas šiuo metu žiūri. Galbūt juose yra per daug smurto ar bauginančių būtybių (pabaisų)? Jei jūsų vaikas jau moka naudotis kompiuteriu ir internetu, verta patikrinti, kuo tiksliai jis užsiima. Tikėtina, kad ten gali būti tai, kas kelia jam nerimą. Tai gali būti net ir neišsiskiriantis žaidimas, kurį žaisdamas vaikas vis dėlto patiria įtampą, nes nesugeba įveikti kurio nors sudėtingesnio žaidimo lygio.

Maistas prieš miegą

Pyragaičiai ar kiti skanėstai prieš miegą gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Maistas, papildytas angliavandeniais, gali pernelyg smarkiai suaktyvinti smegenų veiklą. Todėl sapnai taps stipresni ir ryškesni.

Per didelis fizinis krūvis

Atkreipkite dėmesį, ar košmariškų sapnų atsiradimas nėra susijęs su vaiko dienos režimo pokyčiais. Padidėjęs fizinis vaiko aktyvumas dienos metu ir didelis nuovargis gali daryti įtaką sapnams ir lemti košmarų atsiradimą. Jei tai yra susiję, vertėtų sumažinti krūvį. Vietoj bėgiojimo verčiau pasivaikščiokite.

Gydymas

Vaikas, kuris gydomas vaistais, gali būti jautresnis ir gali sapnuoti nemalonius sapnus. Verta paskaityti informacinius vaistų lapelius ir ypač atkreipti dėmesį į šalutinį vaistų poveikį, kuris gali atsirasti juos vartojant. Net jei nėra parašyta apie kokį nors šalutinį medikamentų poveikį, apie tai pasiteiraukite jus gydančio gydytojo ir, be abejo, informuokite jį apie sunkius ar košmariškus vaiko sapnus ir jų dažnumą.

ikimokyklinis

About the author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *