Nesudėtingas eksperimentas, kurį atlikti galite patys „Pipiriniai čiuožikai“

  Ar žinojote, kad malti juodieji pipirai, kaip tikri čiuožikai, gali čiuožti vandeniu? Neteko nei girdėti, nei matyti? Tuomet įdėmiai skaitykit ir žiūrėkit. Ne tik žiūrėkit, bet ir pabandykit! Tai nesudėtingas, saugus eksperimentas, kuriam nereikia jokių ypatingų priemonių, kiekvienuose namuose jų visuomet yra.

Bandymui atlikti reikės:
– maltų juodųjų pipirų;
– dviejų stiklainių dangtelių;
– vandens;
– indų ploviklio;
– ausų krapštuko.

ciuoziantys_pipirai_eksperimentas_namuose

Į vieną dangtelį įpilkite indų ploviklio, į kitą  įpilkite vandens. Ant vandens, pro mažas pipirinės skylutes, pabarstykite šiek tiek pipirų.

bandymas_su_pipirais

 

ciuoziantys_pipirai_eksperimentas_namuose4

Paimkite ausų krapštuką ir įmerkite į indų ploviklį. Pasukite jį į vieną, į kitą pusę, pasemkite lašiuką ploviklio ir neškite prie dangtelio su vandeniu ir pipirais.

ciuoziantys_pipirai_eksperimentas_namuose3

 Įbeskite krapštuką pačiame dangtelio centre ir stebėkite kaip pipirai čiuožia krašto link.

ciuoziantys_pipirai_eksperimentas_namuose1
 Kodėl taip nutinka?
Paviršiaus įtemptis – skysčiams būdinga savybė turėti tokias kaip jėgos „plėveles“ paviršiuje, o paviršiaus aktyvios medžiagos (pam) arba valikliai – šią skysčių savybę ardo. Tai ir yra valiklio veikimo principas – dėka savo savybių jis gan greitai patenka po nešvarumais ir kartu su vandeniu atskiria nešvarumus nuo paviršiaus.

ciuoziantys_pipirai_eksperimentas_namuose2

Jei norite pabūti jaunaisiais mokslininkais, dar daugiau ir labai įvairių, tokių nesudėtingų ir sudėtingesnių eksperimentų pažinsite apsilankę Jaunųjų mokslininkų laboratorijoje Kaune Kauno VII forte.

O čia eksperimentas Pipiriniai ciuozikai1 skaidrėse

 

Logotipas

 

 

About the author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *