Elgesio problemų sprendimas grįžtamuoju ryšiu.

„Vaikai nėra mechanizmai, reaguojantys pagal tam tikrą taisyklių rinkinį, arba padarai, kurie turėtų užaugti paklusnūs pagal jūsų pasaulio matymą“

 

 

ikimokyklinis

Prieš kelias dienas mano trejų metų anūkas pagautas įkarščio išpyškino: „Esu dėkingas už šią sriubą. Esu dėkingas už ožkas. Esu dėkingas už tai, kad tėtis yra čia. Esu dėkingas už pasodintus medžius. Esu dėkingas už viščiukus. Esu dėkingas už Ilyasso“ (tai jo jaunesniojo brolio vardas). Akys plačios, veidas spindi entuziazmu.

Žinoma, mes visi patenkinti, ir toks jo elgesys – tiesiog užkrečiamas. Kiekvienas mūsų prie stalo tarstelėjome kažką, už ką mes taip pat buvome dėkingi. Dabar beveik kiekvieną dieną mano anūkas Musa pristato naują „dėkingumų“ sąrašą.

Musa yra sklidinas energijos, todėl kyla pavojus, kad ji gali išvirsti į bet kokį elgesį, kurį kai kurie žmonės pavadintų „įžūlumu“, „pavojingumu“, nepaklusnumu“ arba „savanaudiškumu“. Nenustebintų ir pasakymas, kad „Musa yra impulsyvus“. Yra ir teigiančių, jog jis turėtų būti tiriamas dėl ADHD (aktyvumo ir dėmesio sutrikimo) arba kad jam koks nors kitas funkcinis sutrikimas.

Tokie apibūdinimai ir įvardijimai nekonstruktyvūs, o diagnozė – neverta dėmesio. Kaip žmogus, Musa yra mokslininkas, tiriantis priežastinį ryšį. Jam nėra jokio sutrikimo – jis atlieka bandymus. Tiesą sakant, jis tiesiog vysto savo gebėjimą veikti (priešakinę kaktinės galvos smegenų žievės dalį (lot. cortex praefrontalis)) tiesiog mūsų akyse.

Jis labai energingas, todėl jam būtina, kad veikloje dalyvautų vienas ar keli suaugusieji, kurie jo energijai suteiktų tikslų grįžtamąjį ryšį, sakydami, pavyzdžiui: „Man patinka, kaip tu žaidi su Ilyas jo neužgaudamas“, „Nedaužyk šakutės į stalą, tu ją sulankstysi“. Kai Musa pademonstruoja puikius lyderystės įgūdžius, pradėdamas „dėkingumų“ sąrašą, jį supančių žmonių sprendimas sekti jo pavyzdžiu yra puikus grįžtamasis ryšys.

Tačiau tėvai, turintys sunkumų su savo bambliais, dažnai į tokį patarimą atsako „Bandžiau, bet tai nepadeda“.

Tuomet klausiu: „Ką reiškia „bandėte“ tai?“

„Turiu omeny, kad apdovanojame vaiką už jo teigiamą elgesį, o neigiamam suteikiame neigiamą grįžtamąjį ryšį. Kai jis nekeičia elgesio, įvedame neigiamas pasekmes, tačiau jis daro savo“.

Jei esate vienas iš tokių nusivylusių tėvų, klausimas jums: iš kur žinote, kad šios priemonės neveikia? Jūs sužinosite tik tuomet, kai jūsų vaikui sueis 50 metų. Tačiau ir tuomet nežinote, kas konkrečiai suveikė. Vaikų „elgesio problemos“ – tai mokslinių tyrimų projektai.

Pedagogai nėra inžinieriai, bandantys gauti rezultatus. Vaikai nėra mechanizmai, reaguojantys pagal tam tikrą taisyklių rinkinį, arba padarai, kurie turėtų užaugti paklusnūs pagal jūsų pasaulio matymą. Vaikai yra mokslininkai, tyrinėjantys pasaulį savarankiškai, bandantys išsiaiškinti, kaip jie gali jį veikti įvairiais naudingais būdais. Kiekvienas elgesys yra dalis mokslinių tyrimų projekto, kurio galutinis tikslas yra sukurti pasaulio priežastinių ryšių žemėlapį – tokį pasaulio žemėlapį, kuriame vaikas yra priežasties sukėlėjas. Jie iš mūsų tikisi tikslių duomenų, koks elgesys sukuria kokį poveikį.

Įsivaizduokite dešimtmetį Musą, bandantį išmokti žaisti tenisą ir pataikyti kamuolį į garažo sieną. Ant garažo sienos nudažėte baltą liniją tokiame aukštyje, kur teniso korte yra tinklas. Musa daužo kamuolį į sieną, o siena ir nubrėžta linija suteikia jam grįžtamąjį ryšį. Norėdamas išmokti žaisti tenisą, jis turi atlikti šį bandymų ir klaidų veiksmą tūkstančius kartų, ir tik po to jo rankos, akys, kojos, smegenys – visas jo kūnas – bus pakankamai koordinuoti, kad paleistų kamuolį tiksliai ten, kur nori.

Siena ant jo nešaukia – ji tiesiog teikia grįžtamąjį ryšį, nes tokia jos užduotis. Jai net nėra įdomu „Kai visa tai baigsis? Kada gi jis pataikys?“, ir jis nesako: „Taip nepavyks“. Jis daužo kamuolį, o siena teikia grįžtamąjį ryšį.

Kas yra kokybiškas grįžtamasis ryšys? Tai tiksli informacija, neatskiesta suaugusiųjų požiūrio. Vaikams reikia tiesos – tiesos, kuri būtų pristatyta nenuilstamai, su meile, tiksliai. Normalu, kad pykstate, kai jis užgauna savo mažą broliuką. Tai naudingas ir tikslus grįžtamasis ryšys. Taip pat normalu, kad vėliau atsiprašote dėl to pykčio priepuolio. Tėvų „oi!“ taip pat suteikia jam naudingos informacijos.

Tačiau nereikia teikti grįžtamojo ryšio tikintis rezultatų. Vaikas – sudėtingas organizmas, ir jis nėra jūsų projektas. Jis yra pats sau projektas. Jūs – tiesiog ta siena. Jūs vaidinate tam tikrą vaidmenį, tačiau jo mokytojas yra pasaulis.

Vaikai yra mokslininkai, kurie turi atlikti reikiamus eksperimentus, kad galėtų susidaryti savo priežastinį pasaulio žemėlapį. Neprisiimkite už tai atsakomybės. Atsakingai žaiskite iš savo pozicijos taip, kad jis galėtų geriau žaisti iš savosios.

 Šaltinis:

ikimokyklinis

About the author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *