Jei šešiametis nemėgsta spalvinti ir rašyti

                                                                                                               (nuotr.Neringos foto)

Šaltinis:

ikimokyklinis

 

 

Doc. dr. Daiva Karkockienė,
LEU Psichologijos didaktikos katedra

  Tėvai klausia: „ Sūnui – 6 metai. Jis labai nemėgsta spalvinti, rašyti, gal patartumėte, kaip jam padėti? „

Atsakykime sau į klausimus

 Baimintis dėl to, ko gero, nevertėtų, nes vaikai, kaip ir suaugusieji, labai skiriasi – vieni mieliau piešia, rašo, kiti dainuoja, treti – labai judrūs, dar kiti – mėgsta kruopščius rankų darbelius… Iš to, ką parašėte, sunkoka suprasti, dėl kokių priežasčių jis nemėgsta piešti ar rašyti. Svarbu būtų ir tai, kada tai pastebėjote? Ar taip buvo nuo pat mažens, ar nustojo tai daryti staiga. Jei anksčiau spalvindavo knygeles, mėgindavo rašyti, o dabar – ne – priežastys būtų vienokios, o jeigu vengdavo tai daryti nuo pat mažens – jau kitokios. Todėl pirmiausia reikėtų atsakyti sau į keletą klausimų. Atsakymai ir padėtų geriau suprasti, ar verta nerimauti.

Klausimai galėtų būti tokie:

Kokios galėtų būti vaiko nenoro spalvinti ir rašyti priežastys?
Kiek tai kliudo, neleidžia jam atlikti to, kas būtina (pavyzdžiui, darželyje)?
Ką jau esate padariusi ir dar galėtumėt padaryti, kad vaikui imtų labiau patikti, taptų maloni ir ši veikla?

Priežastys gali būti įvairios

 Taigi, visų pirma, reikėtų pagalvoti, kodėl jūsų sūnus nemėgsta spalvinti, rašyti. Priežastys gali būti įvairios – kartais netgi labai paprastos (pavyzdžiui, turi „įdomesnės veiklos…“). Taigi, pagalvokite, kokios jos?

– Gal vaikas kita veikla mėgsta užsiimti labiau ir ji jam geriau sekasi ar patinka? Kokia tai veikla? Gal ji ne mažiau naudinga vaiko vystymuisi? Gal Jūsų vaikas gabus visai kitiems dalykams ir nori daugiau laiko praleisti veikdamas tai, kas jį domina?

– Gal vaikas labai judrus, nenusėdintis vietoje?

– Galbūt darželyje labai daug tenka spalvinti ar rašyti? Galbūt auklėtojos neatsižvelgia į vaiko poreikius ir liepia daug spalvinti ir piešti? Gal vaikas jaučiasi verčiamas tai daryti?

– Pagalvokite ir apie tai, kad galbūt namie vaiką nuolat verčiate piešti, o gal net duodate jam rašyti į pirmokams skirtas užduočių knygeles, kurios jam dar yra per sunkios?

– Gal nuolat primenate jam, kad jis tuoj eis į mokyklą ir, jei nemokės spalvinti ar rašyti, jam nesiseks mokytis…

– Pergalvokite, kokie jūsų santykiai su vaiku, kaip jį motyvuojate, sudominate, skatinate užsiimti viena ar kita veikla? Kiek laiko kartu su vaiku praleidžiate ką nors veikdami?

– O galbūt jis turi rimtesnių dėmesio sutelkimo problemų? Jei turite tokį įtarimą, pasitarkite su specialistais (pavyzdžiui, psichologu, šeimos gydytoja ir kt.).

– Tačiau svarbiausia turbūt prisiminti, kaip vaikas elgėsi anksčiau. Jei jūsų vaikas anksčiau mėgdavo spalvinti, galbūt dabar atsirado kita veikla – pavyzdžiui, pernelyg daug laiko praleidžia žiūrėdamas televizorių ar žaisdamas kompiuteriu). Tuomet reikėtų pagalvoti ir susitarti su vaiku, kiek laiko per dieną (ar kas antrą dieną leisite jam žaisti kompiuteriu ar žiūrėti televizorių. TV žiūrėjimas ar nuolatinis sėdėjimas prie kompiuterio daro vaiką pasyvesnį ir dėl to jam bet kuri kita veikla, kuriai atlikti reikia daugiau pastangų nei minėta, gali tapti atgrasi. Tuomet spalvinimas ir rašymas taps nebeįdomus…

– Pasikalbėkite su vaiku, gal darželyje kiti vaikai sako, kad spalvinti ar rašyti – neįdomu ir vengia tai daryti, o gal kaip tik – yra „spaudžiami“ tai daryti, nesudominant, nemotyvuojant jų. Gal vaikai turi elektroninius žaislus, kuriuos kartais nešasi net į darželį ir tada visas jų dėmesys nukreiptas būtent į laukimą, kada pagaliau galės pažaisti su jais?

– Pagaliau paties vaiko paklauskite ir išklausykite jo nuomonę, kodėl jis nenori piešti, kas jam patinka labiau? Pasikalbėkite ir išbandykite kartu tai, kas jam yra ar galėtų būti įdomu.

Idėjos veiklai

 Taigi išsiaiškinus priežastis, galima pagalvoti, ką galėtumėte daryti, kad vaikas pamėgtų įvairesnę veiklą? Štai keletas idėjų:

– Gal galima rasti kompiuterinį spalvinimo žaidimą (galima taip pat leisti rašyti raides, sakinius kompiuteriu), kad pamėgtų tai daryti. Tačiau tai daryti neturėtų būti leidžiama per ilgai, o tik siekiant jį labiau sudominti (aišku, jei vaikas dar „neturi priklausomybės“ nuo kompiuterio ar „suserga“, jei kurią dieną negali juo pažaisti…).

– Pabandykite kartu pažaisti ir spalvinti kiekvienas savo piešinuką, linksmai lenktyniaudami: „kas nuspalvins dailiau?“, „kas parinks gražesnes spalvas?“ ir pan.

– Galima surasti įdomesnių, vaiko interesus labiau atitinkančių knygelių, kur vaikas galėtų į veiklą tarsi nejučia įsitraukti…

– O gal vaikas turi savo kambarį ir galite jam paskirti specialią vietą (dalį sienos arba ant jos pakabinti didelį lapą popieriaus ar kamštinę lentą, kur jis galėtų piešti ir rašyti, ką tiktai nori…).

 Taigi, jaudintis nevertėtų, tačiau verta pamėginti įžvelgti pagrindines priežastis ir galbūt tinkamiau reaguoti į vaiko poreikius…

ikimokyklinis

 

About the author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *